Komputery znacznie nam ułatwiły pisanie jakichkolwiek prac. Dzięki nim możemy bardzo szybko i łatwo edytować napisany tekst, sprawdzić wszystkie błędy i z jego pomocą, szybko je naprawić. Prace magisterskie nie są już tak kłopotliwe jak kiedyś. Jedyne co się nie zmieniło to zdobyta wiedza, którą musimy przedstawić za pomocą takiej właśnie pracy.
Jak kiedyś pisano prace magisterskie? Zanim weszły maszyny do pisania, czyli przed rokiem 1867 wszystkie prace pisane były ręcznie. Pisanie było prawdziwą sztuką. Każda litera musiała być dopracowana ręcznie. Kaligrafia była utrapieniem wszystkich studentów. W dzisiejszych czasach ciężko sobie wyobrazić, pisanie piórem sześćdziesięciu stron naszej pracy magisterskiej.
Maszyny do pisania mają swoich wielbicieli nawet dziś! Christopher Latham- wynalazca pierwszego takiego urządzenia przyczynił się do rozpowszechnienia mechanicznego pisania. W Polsce mogliśmy pisać prace magisterskie maszynami własnej produkcji, takimi jak Iskra, Idea, Orzeł, FK (EFKA) oraz Predom.
Prace magisterskie zawsze wymagały nie tylko wiedzy ale i kunsztu. Ręczne pisanie takiej pracy jest niezwykle pracochłonne. Dzisiaj niestety przeszło już w zapomnienie. Nie każdy pisze wyraźnie i dokładnie. Z tego powodu dzisiaj używamy pióra jedynie do konwersacji. Maszyny do pisania nadal są używane. Uczelnie wymagają jednak wersji pisanej z pomocą komputera.